avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plati furnizori cu cecuri/mijloacele fixe de natura ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plati furnizori cu cecuri/mijloacele fixe de natura obiectelor de inventar

fiind in discutii asupra inregistrarilor acestor operatiuni dorim si alte pareri daca este posibil
1-daca in cazul platilor furnizorilor cu bo avem contul de 403 in cazul cecurilor ce cont folosim?

2-inca mai avem in evidenta mijloace fixe de natura obiectelor de inventar neamortizate integral
in ce cont trebuiesc evidentiate corect in noul plan de conturi
multumiri
ioana
oare nu stie nimeni raspunsul?
1.poti folosi sume in curs de decontare pentru acuratetea informatiei, deci 5125
2.mijl fixe de nat ob de inv se amortizeaza in maximum 3 ani
deci schimbi durata de amortizare si le inregistrezi la ob de inv
3.intrebare : ce note contabile folosesti la cumpararea unui obiect de inventar cu plata in rate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amortizare completa-cum procedez iuli-ana iuli-ana daca am un mijloc fix complet amortizat trebuie sa fac inregistrarea 2813=2133,de exemplu? (asa am invatat la facultate) si il pastrez in registrul de mijloace ... (vezi toată discuția)
Trecerea pe cheltuieli a unei instalatii gpl montata pe taxi emilia1961 emilia1961 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Am un IF cu activitate taxi. Am pus (in luna Ianuarie 2011) pe masina de ... (vezi toată discuția)
Ob inventar sau mijloace fixe? emma-hart emma-hart buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine sa incadrez niste laptopuri cu val inv < 1800 lei in ob inventar, in conditiile in care anul trecut au fost trecute ... (vezi toată discuția)