Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cand se deduce tva-ul daca furnizorul nu este ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cand se deduce tva-ul daca furnizorul nu este inregistrat in sistem?

Buna seara,
se achizitioneaza marfa cu plata la 60 zile de la un furnizor care a depasit plafonul si deci nu s-a inreg in sistem
intrebare: cand se deduce tva-ul : la data facturii sau la data platii ( respectiv peste 60 de zile) ?
Multumesc!
alina.energygas, utilizator
Daca furnizorul nu este inregistrat in scopuri TVA, nu se deduce TVA-ul. Furnizorul nu factureaza cu TVA
adolfinapop a scris:n
nDaca furnizorul nu este inregistrat in scopuri TVA, nu se deduce TVA-ul. Furnizorul nu factureaza cu TVAn

Nu cred ca am explicat corect, furnizorul nu este inregistrat in sistem "TVA la incasare", dar este platitor de TVA, insa a avut CA mai mare decat plafonul si nu s-a inregistrat.
Inca astept un raspuns, daca ma puteti ajuta.
O zi buna!
alina.energygas, utilizator
Depinde de calitatea pe care o are cumparatorul: aplica sau nu sistemul tva la incasare.

Daca cumparatorul aplica sistemul deduce tva la momentul platii facturii primite de la un furnizor care nu aplica sistemul tva la incasare.
Daca cumparatorul nu aplica sistemul deduce tva la data la care este emisa factura de catre furnizorul care nu aplica sistemul tva la incasare.
dar in cazul in care furnizorul aplica tva la incasare iar cumparatorul nu ,acesta are voie sa isi deduca tva -ul ? nu este un risc pt furnizor sa isi piarda clientul acesta cautand partener care nu aplica tva la incasare ?
adrianabresug a scris:

dar in cazul in care furnizorul aplica tva la incasare iar cumparatorul nu ,acesta are voie sa isi deduca tva -ul ?

Daca cumparatorul nu aplica sistemul, dar cumpara de la un furnizor care aplica sistemul, dreptul de deducere se amina pina la momentul platii facturii.

Pt cealalta intrebare ma abtin.