Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

daca o sc A cu regimul ,, tva la incasare ,, achizitioneaza marfa de la o sc B cu regim normal de tva (nu aplica sistemul tva la incasare ) dar este in insolventa , atunci sc A isi poate deduce tva-ul chiar daca nu a platit factura ////???????
cat firma este in sistemul tva la incasare , tva aferent facturilor de achizitii nu va fi dedus decat la momentul achitarii.
Carmen Jurubita, Contabil
daca firma de la care cumpar nu are regim tva la incasare eu nu pot deduce in luna in care cumpar ?
regulile deducerii tva af facturilor primite este urmatorul:
beneficiar-aplica TVA LA INCASARE
furnizorul-aplica TVA LA INCASARE
exigibilitate TVA- tva se DEDUCE LA PLATA facturii

beneficiar-aplica TVA LA INCASARE
furnizorul-NU aplica TVA LA INCASARE
exigibilitate TVA- tva se DEDUCE LA PLATA facturii

beneficiar-NU aplica TVA LA INCASARE
furnizorul-aplica TVA LA INCASARE
exigibilitate TVA- tva se DEDUCE LA PLATA facturii

beneficiar-NU aplica TVA LA INCASARE
furnizorul-NU aplica TVA LA INCASARE
exigibilitate TVA- tva se DEDUCE LA DATA facturii
cu fraza asta nu sunt de acord cu tine :
,, beneficiar-aplica TVA LA INCASARE
furnizorul-NU aplica TVA LA INCASARE
exigibilitate TVA- tva se DEDUCE LA PLATA facturii,,

ai studiat Ghidul ANAF privind tva la incasare -si sa argumentezi de ce nu esti de acord, OG 15 2012 priv modificarea CF si citeste art 134^ 2 din CF