Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere

Buna seara. Trebuie obligatoriu schimbat permisul de conducere chiar daca se afla in termenul de valabilitate?
Va multumesc anticipat.
Nu exista prevedere in vigoare care sa oblige schimbarea permisului de conducerea in avans fata de data expirarii acestuia
Actualul episod de solicitari majorate pentru preschimbare permis de conducere se datoreaza faptului ca dupa data de 19.01.2013,norma legala impune ca la preschimbarea permisului sa se efectueze obligatoriu fisa medicala - obligatie inexistenta pana la acea data
Permisul de conducere actual va fi valabil pana la expirare. Dupa aceea se preschimba in conditiile legale modificate ( prezentarea fisei medicale cu ocazia schimbarii incepand cu data de 19.01.2013)
Noul permis de conducere va fi aliniat normelor Uniunii Europene. Pe noile permise vor fi publicate informatii despre sanatatea soferului, dar si restrictiile in functie de fisa medicala.
Soferii vor fi supusi unei vizite medicale obligatorii, in urma careia se vor stabili restrictiile valabile in cazul fiecarui conducator auto. Pe noile permise se va preciza si daca autoturismul a suferit modificari din cauza starii de sanatate a conducatorului auto. Permisele de conducere eliberate pana la data de 19 ianuarie raman valabile pana la momentul in care expira.