Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare anuala auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare anuala auto

buna ziua,
am preluat o sc care in 2011 a achizitionat o masina in leasing;
anul trecut dna nu a facut reevaluarea la 31.12.2011, si nici facturile nu au fost inregistrate corect, adica trecea pe 167 suma din factura nu facea diferente de curs valutar, din octombrie 2012 eu le-am calculat corect.Ce fac cu celelate facturi?
cum fac reevaluarea?
Eu am calculat diferenta de curs valutar (cursul istoric) 4.4193 lei

am facut ceva de genul:
4.4193 lei (euro la 31.12.2012) - 4.4193 lei (cursul istoric) inmultit cu 6329.02 euro cat imi arata in balanta soldul lui 167

este corect?
va multumesc mult
Reevaluarea soldului la contractele de leasing in valuta se face lunar. Pentru ceea ce aveti inregistrat in urma eronat, faceti stornare, corectati si depuneti rectificativa la declaratia 101. Aferent anului anterior, daca aveti de inregistrat cheltuieli sau venituri, inregistrati in cont 117.
va multumesc pentru ajutor, dec sa iau la verificat toate facturile eu le calculez corect si fac reglari in dec 2012???
si am mai descoperit ceva, la decl 101 pe 2011 i-a iesit de plata 1507 lei. problema este ca nu i-a inregistrat in dec 2011 ci in 2012, este corect??
nu stiu cum sa fac sa reglez aceste probleme, va rog ajutati-ma
va multumesc mult!
Nu este corect. Inregistraea trebuia facuta in luna decembrie 2011. Stornati din 2012 si reglati tot prin 117 acum.
am calculat diferente pe 2011 s-a facturat cu un curs mai mic decat cursul istoric, deci trebuie inregistrat pe 765 suma de 3.25 lei. credeti ca pentru suma asta este nevoie de rectificatifa la 101
am facut calulul si pe anul 2012 la toate facuturile si incerc sa le reglez, dar nu stiu ce sa fac cu suma din 2011, fac note contabile in 2012?
daca fac aceste evaluari lunar nu mai trebuie facuta reevaluara anuala la curs bnr din 31.12.2012??
va multumesc mult pentru ajutor, este tare rau cand cineva le face varza
cu respect..

pentru reglare am facut note contabile
665=167 141.27 lei
167=765 1.95 lei
666=765 0.55 lei

si 665=473 30.06 lei
666 = 473 -30.06 lei

credeti ca sunt in regula?

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal