Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare anuala auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare anuala auto

buna ziua,
am preluat o sc care in 2011 a achizitionat o masina in leasing;
anul trecut dna nu a facut reevaluarea la 31.12.2011, si nici facturile nu au fost inregistrate corect, adica trecea pe 167 suma din factura nu facea diferente de curs valutar, din octombrie 2012 eu le-am calculat corect.Ce fac cu celelate facturi?
cum fac reevaluarea?
Eu am calculat diferenta de curs valutar (cursul istoric) 4.4193 lei

am facut ceva de genul:
4.4193 lei (euro la 31.12.2012) - 4.4193 lei (cursul istoric) inmultit cu 6329.02 euro cat imi arata in balanta soldul lui 167

este corect?
va multumesc mult
Buna seara,

Sa va raspund sincer, nu prea. Nu le faceti "mai varza" decat sunt, ca sa va parafrazez.

1. Diferentele calculate mi se par foarte mici.
2. Parca trebuiau reevaluate soldurile atat pentru anul 2011, cat si pentru 2012. Dar separat.
3. Nu exista inregistrarea urmatoare in contabilitate:
666=765

Ce voiati sa inregistrati aici? Dobanda sau diferente curs valutar aferente acesteia?
4. Aici ce aveti inregistrata?
666 = 473 -30.06 lei

Dobanda? De unde provine inregistrarea initiala, cea pe care vreti sa o stornati?

da va multumesc mult pentru ajutor, va rog ajutati-ma sa fac treaba buna
dna de dinainte nu a facut evaluare lunara, atunci cand venea factura de leasing, eu am verificat si am calculat la toate facturile din ian-sep 2012 diferentele de curs valuar. Doar pe ian si feb are diferente favorabile(765) in rest nefavorabibile (665).
in total fav la capital 167= 1.95 lei si la dobanda 0.55 lei iar nefav la 167= 141, 27 lei si la dob 30.6 lei. si trebuie sa reglez cumva asta.
eu cand bag o factura fac asa:
167=404
665=404
666=404
nu stiu cum sa reglez!