avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare

am lucrat 29 de ani in conditii speciale , art .30 al .1 activitati in anexele 2si 3 ,care este stagiul complet de cotizare ,mai precis la cat se imparte numarul de puncte, la 30 sau la35ani ?,va multumesc









Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:40, 16 Februarie 2014
Daca sunteti nascut dupa i01/01/1950 la 35.
art .56 din legea 263/2010 aliniatul 5 :"stagiul complet de cotizare pentru persoanele prevazute la aliniatul 1 (art56) este de 30 de ani . aici nu inteleg . va multumesc pentru ajutor
Articolul 56 din Legea nr.263/2010:
(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).
(2) Pentru persoanele prevazute la alin. (1), reducerea varstei standard de pensionare este de:
a) 20 de ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a);
b) 15 ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. f).
(3) Varsta standard de pensionare redusa potrivit prevederilor alin. (2) lit. a) nu poate fi mai mica de 45 de ani.
(4) Varsta standard de pensionare redusa potrivit alin. (2) lit. b) nu poate fi mai mica de 50 de ani, cu exceptia balerinilor si acrobatilor pentru care varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 40 de ani pentru femei si 45 de ani pentru barbati.
(5) Stagiul complet de cotizare pentru persoanele prevazute la alin. (1) este de 30 de ani.

Alin.5 este aplicabil persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).

Articolul 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
.....
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot sa ies la pensie? ContSters276554 ContSters276554 Buna ziua, Sunt nascuta pe 07.01.1975 si lucrez ca balerina la Teatrul \\"Toma Caragiu\\" Ploiesti din 1.03.1994. Vreau sa stiu daca la implinirea varstei de ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare a balerinilor conform noii legi a pensiilor mateilivia1968 mateilivia1968 Buna seara,ma numesc Matei Livia si sunt balerin dansator la ansamblul Banatul din Timisoara,am o vechime de 20 de ani in domeniu si tot atatia de grupa 1.Dupa ... (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare balerina 1adriano 1adriano As dorii sa să știu care sunt condițiile actuale sau cele din legea pensiilor ce se afla iar în parlament. Ce vârstă și câtă vechime trebuie să aibă ... (vezi toată discuția)