Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se majoreaza cumva punctul de pensie daca creste ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se majoreaza cumva punctul de pensie daca creste salariul minim pe economie ?

Am si eu o intrebare referitoare la majorarea pensiilor, daca creste salariul minim pe economie de la 700 la 800 lei creste cumva si punctul de pensie care este in prezent 732 lei ? Asta pe langa indexarea pensiilor de la 01.01.2013 cu 4 %. Va multumesc.
bossu, utilizator
Inflatia comunicata de INS pentru anul 2012 este de 4,95%.
raser a scris:

1. Rata anuala a inflatiei la nivelul lunii noiembrie 2012, anuntata de Institutul National de Statistica, a fost de 4,56%. Pentru nivelul lunii decembrie, BNR a estimat o cifra mai mica (nu am gasit valoarea exacta). Probabil ca de aceea s-a ajuns la calcularea indexarii de 4%.
2. Ii rog pe domnii moderatori sa ne spuna daca au informatii legate de indexare: pe ianuarie nu s-a operat. Se va opera in februarie, dar si retroactiv - pentru ianuarie?
Multumesc!

Parea mea este:

Cresterea valorii puctului de pensie nu va avea nicio legatura cu art.102(2)

Ea va avea loc,incepand cu luna martie 2013,cu plata retroactiva din luna ianuarie 2013.

Cu multe multumiri, Domnule Carp!
1. Pana la urma, rata inflatiei pe anul 2012 este 3,33%, conf. INS (vedeti link-ul de mai jos). Nefiind specialist, pot spune ca nu mai inteleg nimic. Vom vedea!

2. Cifra de 4,95% este inflatia la nivelul lunii decembrie fata de luna decembrie 2011(?!)

link: [ link extern ]

Link-ul respectiv este din site-ul Inst. National de statistica/ produse si servicii /IPC 1971-2012 si rata inflatiei.