Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale

Am fost angajata la o firma. Firma a facut mai multe restructurari de personal. Am primit preaviz, iar in perioada de preaviz am avut o internare in spital urmata de concediu medical. Firma nu mi-a achitat nici salariul si nici concediul medical. Firma a intrat in insolventa si vreau sa va intreb daca trebuie sa depun cerere la masa credala sau voi fi inscrisa automat. Daca trebuie sa depun cerere va rog sa-mi dati un model.
~ Conținut șters la cerere ~
Creditorii care au calitatea de salariati ai debitorului vor fi inregistrati in tabelul creantelor din oficiu, dupa cum rezulta din evidenta contabila.

Art. 3 pct. 10 din Legea nr.85/2006 defineste creantele salariale ca fiind acele “creante ce izvorasc din raporturile de munca dintre debitor si salariatii acestuia, inregistrate din oficiu in tabelul de creante de catre administratorul/lichidatorul judiciar.”

Asadar, inscrierea salariatilor la masa credala nefiind conditionata de inregistrarea vreunei cereri in acest sens.

Verificati tabelul creditorlor daca sunteti inscrisa acolo ...