Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PUNCT DE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PUNCT DE PENSIE

Care este valoarea punctului de pensie la data de 11.01.2013 ?
Daca nu se va aplica indicele de corectie a punctului de pensie, prevazut la art. 170 al.(1) modificat prin OUG nr. 1/ 2013, tuturor pensionarilor (inclusiv a celor care au iesit la pensie in perioada 01.01.2011-31.12.2012, nu numai celor care ies la pensie incepand cu data de 01.01.2013), dupa parerea mea, este un caz clar de discriminare, ce poate fi semnalat ca atare la Casa nationala de pensii, Avocatul poporului si Consiliul national pentru discriminare. Daca nu se semnaleaza, nu avem de unde stii daca s-a procedat corect sau nu.