Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

o femeie nascuta in luna mai 1958 , a lucrat fara intrerupere incepand cu data de 01.06.1981 pana in prezent, cu ce data poate iesi in pensie anticipata partiala si care e procentul de diminuare?
multumesc
Conditia de varsta 56 de ani si 1 luna(iunie 2014).
Conditia de stagiu este de 31 de ani si 1 luna(fara stagiu asimilat).
Penalizarea este de 45%,pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare.