Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... transfer functionar la cerere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

transfer functionar la cerere

buna am si eu o nelamurire , in ce conditii si daca se poate opune conducatorul unitatii de la care functionarul solicita sa fie transferat, acestei cereri? pentru ca din cate am citit pentru a opera transferul la cerere a functionarului public este nevoie doar de acordul unitatii la care se cere transferul, nemaifiind necesar si acordul conducatorului unitatii la care este angajat in prezent. si de cand opereaza transferul?
Legea nr.188/1999- statutul functionarilor publici "ART. 90
(1) Transferul poate avea loc după cum urmează:
a) în interesul serviciului;
b) la cererea funcţionarului public.
(2) Transferul se poate face într-o funcţie publică pentru care sunt îndeplinite condiţiile specifice prevăzute în fişa postului.
(3) Transferul în interesul serviciului se poate face numai cu acordul scris al funcţionarului public transferat. În cazul transferului în interesul serviciului în altă localitate, funcţionarul public transferat are dreptul la o indemnizaţie egală cu salariul net calculat la nivelul salariului din luna anterioară celei în care se transferă, la acoperirea tuturor cheltuielilor de transport şi la un concediu plătit de 5 zile. Plata acestor drepturi se suportă de autoritatea sau instituţia publică la care se face transferul, în termen de cel mult 15 zile de la data aprobării transferului.
(4) Transferul în interesul serviciului se face într-o funcţie publică de aceeaşi categorie, clasă şi grad profesional cu funcţia publică deţinută de funcţionarul public sau într-o funcţie publică de nivel inferior.
(5) Transferul la cerere se face într-o funcţie publică de aceeaşi categorie, clasă şi grad profesional sau într-o funcţie publică de nivel inferior, în urma aprobării cererii de transfer a funcţionarului public de către conducătorul autorităţii sau instituţiei publice la care se solicită transferul. În acest caz, transferul poate avea loc numai între autorităţi sau instituţii publice din administraţia publică centrală, între autorităţi administrative autonome ori, după caz, între autorităţi sau instituţii publice din administraţia publică locală.
(6) În cazul funcţionarilor publici de conducere transferul se poate realiza pe funcţii publice de conducere ale căror atribuţii sunt similare cu atribuţiile funcţiei publice de pe care se efectuează transferul, cu respectarea prevederilor alin. (2), (4) şi (5).
(7) Autorităţile sau instituţiile publice au obligaţia de a asigura publicitatea funcţiilor publice vacante care pot fi ocupate prin transfer la cerere. În situaţia în care doi sau mai mulţi funcţionari publici solicită ocuparea unei funcţii publice vacante prin transfer la cerere, selecţia se face pe bază de interviu."
In consecinta, pentru realizarea transferului la cerere, ca modalitate de modificare a raporturilor de serviciu, este necesara doar aprobarea cererii de transfer formulata de dvs., de conducatorul autoritatii sau institutiei publice la care urmeaza a se realiza transferul. Odata ce cererea de transfer a dvs, a fost aprobata, autoritatea publica la care urmeaza a se realiza transferul, va emite o adresa catre autoritatea sau institutia publica de la care doriti sa va transferati, fiindca, asa cum scrie si mai sus " transferul la cerere, se realizeaza numai intre autoritati si institutii publice", in adresa respectiva, indicandu-se si data de la care se doreste a se realiza acest transfer..Conducatorul autoritatii sau institutiei publice de la care doriti sa plecati, este obligat sa emita decizia de aprobare a transferului, in urma adresei primite. Mare atentie, insa, cu aceste trasferuri, pentru ca eu am patit-o pe pielea mea.... pana cand am ramas fara job, si cu cartea de munca..." in aer".
buna ziua...va rog din suflet care ma poate lamuri si pe mine pentru ca efectiv sunt disperata.Timp de 5 ani mi am desfasurat activitatea in cadrul unei institutii publice pe functia publica de consilier.dupa cinci ani mi am dorit foarte mult sa imi desfasor activitatea intr o alta institutie publica adica mai exact politia comunitara. Am sustinut doar proba de interviu la politie unde fiind intrebata unde as dori sa fiu repartizata am mentionat clar un serviciu. La data de 01.05.2009 am obtinut transferul la cerere in cadrul politiei comunitare.La data de 04.05.2009 am fost ,,repartizata '' in cadrul unui alt serviciu fata de cel la care m am exprimat verball, serviciu unde nici macar nu aveau post de consilier ci doar de agent. Directorul politiei s-a scuzat ,,cei de la personal'' au facut repartizarile gresit.Am stat 4 zile la serviciul unde am fost ,,repartizata'', iar pe data de 08.05.2009 am fost chemata de director si asta la intrebarile adresate de seful serviciului catre director, pentru ca directorul nici macar nu stia de existenta mea. Mi am exprimat verbal acordul pe data de 08.05.09 ca nu doresc se mai raman in cadrul politiei si efectiv m a pufnit plansul de situatia asta jenanta de a ma plimba dintr un loc in altul, iar directorul a incercat sa ma opreasca repartizandu ma in cadrul unui alt serviciu pentru a ,,capata''experienta in conditiile in care eu nici decizia de la ANFP nu o aveam la politie. pe data de 11.05.2009 m am dus de dimineata din nou la director sa i spun un nu hotarat, iar el mi a zis sa ma intorc inapoi de unde am plecat sa nu care cumva directorul de acolo sa nu ma mai primeasca si sa raman fara serviciu.Intre timp directorul de la politie a semnat decizia trecand peste acordul meu de a nu ramane si asta fara sa stiu, am aflat a doua zi. Imediat ce am iesit de la politie am fost la celalalt director si mi a spus sa fac o cerere cu data de 18.05.09 pentru ca este de acord sa ma intorc. cand m am intors a doua zi si asta la cererea consilierului, atat acesta cat si directorul politiei mi au zis clar ca nu mi se acorda transferul, pentru ca ei au nevoie de oameni, si practic ramane un post blocat pana la anul in 2010 din cauza mea, dar pot pleca de la ei doar prin demisie. Efectiv m au incoltit si prin intimidare am cedat, asa ca am fost nevoita sa mi dau demisia, in conditiile in care pe data de 13 aprilie cu amanare pana in mai pe 13 se organiza concurs la sediul politiei pentru angajari. M am intors din nou dupa ce m am calmat si au zis ca ma accepta doar daca raman 2 ani la ei asta tot verbal nesemnand nimic. Am fost nevoita sa spun da sia sta numai ca sa ma accepte inapoi. Imi doresc tare mult sa repar greseala pe care am facut o pentru ca nu am vrut decat sa mi urmez visul de a ajunge politista, dar daca stiam ca isi bat joc de mine nu as fi dat la politie nici in ruptul capului. As vrea daca se poate si sper ca am punctat esentialul sa ma sfatuiasca cineva cum as putea sa ma intorc astfel incat eu sa nu fiu implicata pentru ca mi e frica sa nu ma oblige sau sa am probleme. Poate o adresa cu transfer in interes de serviciu ?nu vreau ca cei de la politie sa refuze transferul meu, practic sa nu aiba ce face.banuiesc ca exista cumva o modalitate.Mentionez faptul ca cererea mea de transfer nu a ajuns la politie pentru ca prin telefon le am adus la cunostinta ca cei de aici de la politie nu imi acorda trnsferul, practic e ca si cum nu ar fi existat nici o cerere, doar m au avertizat in cazul in care exista o cerere intocmita de mine de transfer ca nu mi se acorda. va multumesc anticipat