avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna tata are 27 ani pe cartea de munca este nascut 1957 06 08 cand poate cere pensionare anticipata
Cel mai recent răspuns: tomalaura93 , utilizator 21:55, 17 Ianuarie 2013
Cu acest stagiu de cotizare,are dreptul doar la pensie de limita de varsta la 65 de ani.
1. Pentru pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani.

2. Pentru pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 35 de ani.
Profit si eu de acest subiect...pentru o intrebare. La pensia anticipata partiala la 60 ani se calculeaza si anii de facultate si eventual armata?

Multumesc
Nu.
Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta si celei de invaliditate.
Buna ziua asi dori sa stiu si eu cat este pensiea pe caz de boala fara ani de munca an cazu meu de plobleme cu auzu de 30 de ani va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata stefan61 stefan61 Buna ziua! Am 52 de ani si o vechime in munca de aproximativ 27 de ani. As putea cere pensionarea anticipata? Multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala barbati mariana74 mariana74 Sunt nascut in 28 o9 1951 am un stagiu de cotizare de 41 ani {fara armata} asi vrea sa stiu cu cat voi fi penalizat ;deoarece doresc sa ies la pensie ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)