Forum Discuţii juridice Executare silită somatie
Discuție deschisă în Executare silită

somatie

va rog sa ma ajutati , am primit o somatie de executare silita pentru un credit pentru care am platit timp de 2 ani ratele dupa care nu am mai putut plati , creditul este facut in 2007 iar in 2010 am facut o reesalonare a creditului pentru ca nu mai puteam plati rata .dinniunie 2010 nu am mai platit iar acum mi-a venit somatie de executare silita . mentionez ca nu sunt angajata nu am nici un venit si nici bunuri imobiliare sa mobile , locuiesc in casa unei matusi iar toate bunurile suntval ei . creditul este facut doar cu buletinul fara coplatitor si fara garanti . va rog frumos sa imi spuneti ce se poate face in acest caz . va multumesc
Daca nu detineti bunuri in evidenta,executorul judecatoresc va consemna acest aspect in PV pe care il va comunica creditorului
Creditorul poate sa staruie in cererea de mentinere pe rolul activ al bej a cererii de executare silita a bunurilor dvs - prezente si viitoare
Somatoia este trimisa de la biroul executorului judecatoresc, sau de la banca/firma de recuperari?
Daca nu aveti venituri, ce sa se poata face ? Nimic, nici de o parte , nici de cealalta.
somatia este trimisa de executor
In acest caz, daca s-a inceput procedura de executare, s-a intrerupt termenul de prescriptie care incepe sa curga din nou de la data inceperii procedurii. Executarea in acest caz se poate face pe veniturile viitoare. Daca vor trece 3 ani in care nu vor avea ce sa execute si nu vor relua procedura, datoria se va prescrie. Daca nu, executarea poate continua la nesfarsit, avand ca obiect atat veniturile cat si bunurile prezente si viitoare. In acest caz eu zic sa ajungeti la o intelegere cu executorul si sa faceti un plan de plati esalonat.