avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rata neplatite si somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rata neplatite si somatie de plata

buna seara,am si eu o problema,am facut acum cativa ani o rata la o firma de unde am cumparat ceva in rate,am platit cam jumatate din rate lunare pana am ramas fara loc de munca.acum primesc o somatie de plata de la o firma de recuperari in care mi se cere sa platesc o suma mare de bani in 3 zile,nu am platit din cauza ca nu am servici,am sunat la ei si mi-au zis pana la sfarsitul lunii sa platesc toti banii,le-am zis ca nu am servici si au zis ca nu e treaba lor.intrebarea este daca nu platesc ce se poate intampla?tin sa precizez ca nu am proprietati pe numele meu si nici bunuri si creditul l-am facut doar cu buletinul si contract de munca,fara giranti si fara ipoteca.multumesc
Ultima modificare: Vineri, 26 Octombrie 2012
krysty30, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:32, 27 Octombrie 2012
Executorul judecatoresc cu scopul legitim recuperare credit nerambursat,va demara procedura de executare silita asupra bunurilor dvs in evidenta,bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare ,pana la concurenta debitului de recuperat
care bunuri?nu am bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale
In aceste conditii executorul judecatoresc va incheia proces verbal,in care va consemna ca nu exista in evidenta dvs bunuri care sa poata fi deduse executarii,proces verbal pe care il va comunica creditorului dvs
Acesta,daca are interes va starui la nivelul bej pentru mentinerea pe rolul activ a cererii de executare silita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie banca neachitata, executare silita dragomir_andreea20 dragomir_andreea20 Am un credit la banca din diferite motive nu am reusit sa mai achit ratele. Zilele trecute am primit o scrisoare de la o firma de recuperare unde imi spune sa ... (vezi toată discuția)
Executare silita debitor fara venituri sumandan sumandan Ma numesc Puiu,am o datorie la raiffaisen in suma de 1800 lei veche de 6 ani si o datorie la brd in suma de 2500 lei date la executori judecatoresti.Nu detin ... (vezi toată discuția)
Incuviintare executare silita alialex alialex Tatal meu are o datorie la o anumita banca si am vazut ca figureaza pe portalul ministerului Justitiei cu un dosar de încuviinţare executare silită DOSAR ... (vezi toată discuția)