Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rata neplatite si somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rata neplatite si somatie de plata

buna seara,am si eu o problema,am facut acum cativa ani o rata la o firma de unde am cumparat ceva in rate,am platit cam jumatate din rate lunare pana am ramas fara loc de munca.acum primesc o somatie de plata de la o firma de recuperari in care mi se cere sa platesc o suma mare de bani in 3 zile,nu am platit din cauza ca nu am servici,am sunat la ei si mi-au zis pana la sfarsitul lunii sa platesc toti banii,le-am zis ca nu am servici si au zis ca nu e treaba lor.intrebarea este daca nu platesc ce se poate intampla?tin sa precizez ca nu am proprietati pe numele meu si nici bunuri si creditul l-am facut doar cu buletinul si contract de munca,fara giranti si fara ipoteca.multumesc
krysty30, utilizator
Executorul judecatoresc cu scopul legitim recuperare credit nerambursat,va demara procedura de executare silita asupra bunurilor dvs in evidenta,bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare ,pana la concurenta debitului de recuperat
care bunuri?nu am bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale
In aceste conditii executorul judecatoresc va incheia proces verbal,in care va consemna ca nu exista in evidenta dvs bunuri care sa poata fi deduse executarii,proces verbal pe care il va comunica creditorului dvs
Acesta,daca are interes va starui la nivelul bej pentru mentinerea pe rolul activ a cererii de executare silita