Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incasare impozit la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incasare impozit la succesiune

Cum se calculeaza termenul in care mostenitorii sunt scutiti de plata TVA pentru succesiune?

Concret: Defunctul a decedat la data de 16.01.2011, daca Certificatul de mostenitor se emite la data de 16.01.2013, trebuie sau nu platit TVA de 1%?

Cand se indeplineste termenul si care este temeiul legal?:)

Ma multumesc anticipat pentru raspuns.
Pentru bunurile dobandite prin succesiune nu se datoreaza TVA.
Se datoreaza impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale dar numai in cazul nefinalizării procedurii succesorale în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii.
iolanda09 a scris:

Concret: Defunctul a decedat la data de 16.01.2011, daca Certificatul de mostenitor se emite la data de 16.01.2013, trebuie sau nu platit TVA de 1%?

Nu este TVA de 1%, este impozitul pentru venitul din transferul proprietatii imobiliare, reglementat prin art.771 din Codul Fiscal. Conform legii, acest impozit se datoreaza dupa implinirea termenului de 2 ani de la data decesului persoanei, dar: "se va calcula si se va incasa de notarul public inainte de autentificarea actului sau, dupa caz, intocmirea incheierii de finalizare a succesiunii"...
Am scris aiutea. Impozit, nu TVA.
Cum se calculeaza termenul in care mostenitorii sunt scutiti de plata impozit pentru succesiune?

Concret: Defunctul a decedat la data de 16.01.2011, daca Certificatul de mostenitor se emite la data de 16.01.2013, trebuie sau nu platit IMPOZIT de 1%?

Cand se indeplineste termenul si care este temeiul legal?

Ma multumesc anticipat pentru raspuns.
V-am raspuns deja....