Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordarea sumei de 600 de ron pentru al doilea copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordarea sumei de 600 de ron pentru al doilea copil in CCC

Buna ziua,
am citit la dumneavoastra pe site un articol www.avocatnet.ro/content/art...
in care se zice ca :
"Acordarea sumei suplimentare de 600 lei, pe perioada suprapunerii cazurilor in care persoana se afla cu un copil in perioada de concediu si indemnizatie in baza OUG nr.148/2005 si naste/adopta/ia in plasament sau tutela un copil, in baza OUG nr.111/2010. Aceasta reglementare va avea efecte doar pentru situatiile aflate in plata sau pentru cele care se vor produce dupa adoptarea legii"
Eu am un copil care s-a nascut in octombrie 2010 si un copil care s-a nascut in iunie 2012.
Eu inteleg din articol ca pe perioada de 5 luni cand concediile s-au suprapus pot beneficia de suma de 600 ron suplimentar fiind o situatie "aflata in plata".
Am sunat la primarie si mi-au spus ca am inteles gresit ca aceasta prevedere se va aplica doar de la 1 ianuarie 2013. Mi se pare absurd deoarece ca sa beneficieze de prevederile legii din 2005 ultimul copil se putea naste in decembrie 2010..deci in decembrie 2012 deja facuse 2 ani.... si nu se mai poate suprapune perioada cu nici un alt copil astfel incat sa beneficieze cineva..oricine de prevederile legii....

Ce alt argument as putea sa ii aduc functionarei de la primarie?

Va multumesc!
1. Legea 166/09.10.2012 care modifica OUG 124/2011 spune:

Art. II.
Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (2) și (3), art. 7, 9 și art. 30 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite până la această dată.

2. Asadar numai pe perioada de la 1 octombrie 2012 si pana se termina CCC pentru primul copil vi se poate acorda acea suma de 600 lei lunar.