avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratie 112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratie 112

Buna ziua.
In anul 2012 am depus declaratia 112trimestrial. La sfarsitul anului 2012 se depaseste numarul mediu de 3 angajati,dar nu si cifra de afaceri de 100000EUR.
In aceasta situatie se depune declaratia 010,schimband perioada fiscala in lunara pentru anul 2013?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 19:31, 17 Ianuarie 2013
Nu,ramineti tot la trimestru.
Buna seara,

In opinia mea va trebui sa schimbati perioada fiscala de raportare a declaratiei 112. Nu mentionati in mailul dvs. daca societatea respectiva este platitoare de impozit pe profit sau de impozit pe veniturile microintreprinderilor, deoarece in functie de aceasta conditiile ce trebuiesc indeplinite sunt diferite.
Astfel, pentru societatile platitoare de impozit pe profit, la art.58, alineatul 2, litera b din codul fiscal se precizeaza conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca in anul anterior pentru a putea utiliza ca perioada de raportare trimestrul:
b) persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit care, în anul anterior, au înregistrat venituri totale de până la 100.000 euro şi au avut un număr mediu de până la 3 salariaţi exclusiv;
Asa cum se poate observa, cele doua conditii trebuie indeplinite cumulativ, adica atat valoarav veniturilor totale sa fie sub 100.000 euro, cat si numarul mediu de salariati sa fie pana la trei exclusiv. Exclusiv trei, inseamna 1 sau 2.

Pentru microintreprinderi, exista o singura conditie: c) persoanele juridice plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor care, în anul anterior, au avut un număr mediu de până la 3 salariaţi exclusiv;

Prevederile de mai sus trebuie corelate cu cele de art.art. 296^19 alin. (1^3) şi (1^4) din Codul fiscal.

Numai bine,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare vector fiscal PopCristi PopCristi Buna ziua Daca se modifica ceva in vectorul fiscal trebuie completata toata declaratia sau doar ceea ce se modifica?Cum stabilim daca perioada fiscala este ... (vezi toată discuția)
Numar angajati 2013 pentru d112 niko79 niko79 Buna ziua! Am un SRL cu imp pe micro in 2013 si sub 100.000 CA si 5 angajati cu cate 4 ore/zi. Cum depun 112 in 2014, lunar sau trimestrial? In codul fiscal ... (vezi toată discuția)
Trecere de la trimestrial la lunar (d112) alexa_axy alexa_axy Buna ziua, In momentul in care m-am infiintat (ianuarie 2014) si am avut primul salariat am ales sa depun declaratii trimestriale (declaraţia privind ... (vezi toată discuția)