Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Numar angajati 2013 pentru D112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Numar angajati 2013 pentru D112

Buna ziua!
Am un SRL cu imp pe micro in 2013 si sub 100.000 CA si 5 angajati cu cate 4 ore/zi. Cum depun 112 in 2014, lunar sau trimestrial? In codul fiscal am vazut ca zice numai de nr de angajati declarati in 112 nu si de nr orelor lucrate. Daca iau din 112 sunt 5, daca tin cont ca sunt cu timp partial sunt 2.5. Ce parere aveti?
Multumesc
poate va lamureste acest link
[ link extern ]

Dupa prearea mea ramineti la trimestru..
Buna seara,

Sa citim ce spune legea:

"Urmatorii platitori de venituri din salarii si asimilate salariilor depun TRIMESTRIAL “Declaratia 112” aferenta fiecarei luni a trimestrului, pâna la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului:

a) asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, persoane juridice, cu exceptia institutiilor publice, care în anul anterior au avut un numar mediu de pâna la 3 salariati exclusiv;
b) persoanele juridice platitoare de impozit pe profit care, în anul anterior, au înregistrat venituri totale de pâna la 100.000 euro si au avut un numar mediu de pâna la 3 salariati exclusiv;
c) persoanele juridice platitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor care, în anul anterior, au avut un numar mediu de pâna la 3 salariati exclusiv;
d) persoanele fizice autorizate si întreprinderile individuale, precum si persoanele fizice care exercita profesii libere si asocierile fara personalitate juridica constituite între persoane fizice, care au, potrivit legii, personal angajat pe baza de contract individual de munca."

Cred ca veti trece ca platitor lunar in ceea ce priveste taxele aferente salariilor respectiv veti depune declaratia 112 lunar.
Nu avem cum sa tinem cont de faptul ca salariatii au norma de 4 ore/zi. Ganditi-va ca fiecare angajat fie ca are norma de 8 ore, 4 ore sau 2 ore pe zi are dreptul la acelasi numar de zile de concediu.
Daca in anul 2013 ati avut numar mediu de salariati sub 3, atunci da, depuneti trimestrial.

Din cate stiu eu termenul de depunere pentru 010 este 31 ianuarie, daca nu ma insel.

O seara buna
Total Contabilitate, Contabil