Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Lipsa inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Lipsa inventar

In cazul in care lipsa constatata la inventariere a fost imputata si recuperata,
cheltuiala este deductibila fiscal sau nu ?
este. si colectati tva-u' aferent.

In cazul in care lipsa constatata la inventariere a fost imputata si recuperata,
cheltuiala este deductibila din punct de vedere fiscal.

Daca e imputata, atunci nu e cheltuiala, ci trece doar prin conturile de decontari din clasa 4.
Daca initial ati trecut-o pe cheltuieli (nedeductibile fiscal), ar trebui la imputare sa stornati cheltuiala si sa debitati vinovatii.

Succes!
in opinia mea cheltuiala cu valoarea bunului/bunurilor lipsa – stabilit la costul de inlocuire- conform OMFP 2861/2009 este nedeductibila fiscal.
Venitul inregistrat la recuperarea imputatiei este neimpozabil, conform Codului fiscal, art. 20 litera c).

[ link extern ]

inregistrarea imputatiei pe baza deciziei de imputare :
4282=7581, 4282=4427
Art 21, alin.(4) litera c) din Codul fiscal specifica faptul nu sunt deductibile:

"cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsă din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost încheiate contracte de asigurare, precum şi taxa pe valoarea adăugată aferentă, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor titlului VI. Nu intră sub incidenţa acestor prevederi stocurile şi mijloacele fixe amortizabile, distruse ca urmare a unor calamităţi naturale sau a altor cauze de forţă majoră, în condiţiile stabilite prin norme; "
Daca luam un exemplu si presupunem ca avem lipsa o marfa, dupa parerea mea ar trebui facute urmatoarele inregistrai contabile:
a) .Înregistrarea minusului de inventar :
Costul de achiziţie al mărfurilor lipsă la inventar:
607 = 371

4428 = 371

b) Imputarea către vânzător a minusului de inventar:
4282 = 7581
Alte creanţe în legătură Venituri din despăgubiri,
cu personalul amenzi şi penalităţi
4282 = 4427
Alte creanţe în legătură TVA colectată
cu personalul
c) Reţinerea debitului pe statul de salarii :
421 = 4282
Personal – salarii datorate Alte creanţe în legătură
cu personalul

Prin urmare ceea ce s-a inregistrat in ct. 607- este o cheltuiala deductibila din punct de vedere fiscal, iar ceea ce s-a inregistrat in contul 7581 este unvenit impozabil.