Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere acte apartament pentru succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere acte apartament pentru succesiune

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii pentru a putea obtine actele necesare vanzarii unui apartament:

Apartamentul in cauza a fost achizitionat de catre parintii mei, in 1977, in Bucuresti, sector 3. Contractul de construire este pe numele ambilor parinti, dar contractul de credit este doar pe numele mamei.
Mama a decedat in 2006 si nu am facut succesiune. Mentionez ca sunt unicul copil, nu mai exista alti mostenitori in afara de mine si de tatal meu.
Vreau sa demarez procedura de succesiune si am inteles ca am nevoie de dovada achitarii integrale a apartamentului.
1. Puteti sa imi spuneti de unde pot obtine aceasta dovada si ce acte sunt necesare (avand in vedere ca, contractul de imprumut a fost doar pe numele mamei)
2. La succesiune, impozitul se plateste doar pe 1/2 mamei sau pe valoarea integrala a apartamentului?
3. Am nevoie de procesul verbal de predare-primire al apartamentului la succesiune sau la cadastru? Nu am acest act si nu stiu de unde as putea sa il recuperez. Actele pe care le am sunt contractul de construire si cel de imprumut.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra

Uitati-va in actele pe care le aveti cu cine a fost facut contractul initial. S-ar putea ca institutia respectiva sa se fi desfiintat sau sa poarte alta denumire. De acolo va trebui sa luati dovada.
La succesiune impozitul se plateste doar pe partea care face obiectul succesiunii.
Procesul verbal de predare-primire il luati tot de acolo de unde luati si chitanta sau adeverinta ca apartamentul a fost achitat integral.