avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau donatie

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:

Bunicul prietenei mele a construit o casa. Casa este doar pe numele lui. Sotia acestuia a murit de curand.
Cei doi au un copil (tatal prietenei mele), sa-i spunem X (pentru simplitate) care locuieste cu el in aceasta casa.
Insa bunicul si sotia lui au mai avut un copil (sa-i spunem Y) pe care l-au dat spre adoptie (adoptat cu acte in regula) unei alte familii din localitatea in care a fost construita casa.
Bunicul doreste sa treaca casa pe numele copilului X (care si are grija de el).
Care este procedura legala pentru acest lucru cea mai rapida si mai putin costisitoare?
In situatia in care bunicul ar deceda in ce masura copilul Y ar putea contesta in instant trecerea casei pe numele copilului X?

Se poate face un act de donatie de la bunic direct la nepoate (copii lui X) sau la una din ele si cum?
Poate fi acesta atacat in instanta?

Fac urmatoarele precizari:
a) Din informatiile pe care le am copilul Y ar fi participat material la construirea casei (nu stiu insa daca are documente doveditoare)
b) Copilul X urmeaza un tratamnet medical (nu cunosc natura acestui tratament) dar exista intentia ca dupa moarte bunicului, copilul Y si familia acestuai sa-l declare iresponsabil (sau cel putin sa-l declare ca nu poate sa se ingrijeasca singur) pentru a lua casa

Se poate asa ceva si in ce conditii?
Cine ar putea sa-l declare iresponsabil pe copilul X si in ce conditii

Care ar fi calea ce-a mai simpla ca X sa ramana in posesia casei fara drept de atacare in instanta de catre Y sau o terta persoana?

Va multumesc mult

Cu stima
Cel mai recent răspuns: catalindmarin , utilizator 09:49, 30 Ianuarie 2013
Ati afirmat ca , copilul Y a fost adoptat cu puteri depline de o familie din sat.In cazul decesului bunicului(fostul tata a lui Y), acesta nu mai are nici un drept asupra averii acestuia, deoarece a fost adoptat cu acte perfect valabile de actuala familie.
Singurul mostenitor al bunicului este X, ( indiferent daca este bolnav), care mosteneste averea bunicului.
Va multumesc mult pentru informatii.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare la renuntare la mostenire? sch sch Dupa deschiderea succesiunii de la tata, sora face renuntare la mostenire care ii revine fratelui casatorit. Intentia acestui gest e ca, in contrapartida, ... (vezi toată discuția)
Continuare,mostenire miguela miguela continuare,mostenire:sotul are o casa dinaintea casatoriei,el moare nu lasa testament,sotia nu face succesiunea,dupa scurt timp moare si ea...neavand ... (vezi toată discuția)
Bună ziua am și eu o întrebare. momentan eu locuiesc la bunica ... Petrisor34 Petrisor34 Bună ziua am și eu o întrebare. Momentan eu locuiesc la bunica mea din partea tatălui țin sa menționez că nu este mama adevărata a tatălui meu ... (vezi toată discuția)