Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PRESCRIERE DATORII
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PRESCRIERE DATORII

Buna ziua ,

Ne aflam in urmatoarea situatie :
Societatea comerciala a primit de la ANAF , decizii de impunere din oficiu pentru impozite taxe contributii cu regim de retinere la sursa pentru lunile februarie , mai si august 2007. Deciziile ni s-au comunicat in 14.01.2013.
Putem contesta deciiziile pe motiv ca anul fiscal 2007 s-a prescris .
Precizez ca sosietatea are activitatea suspendata la reg com din mai 2010.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Puteti contesta cu succes aceste decizii de impunere, dat fiind ca este vorba despre debite mai vechi de 5 ani cat este termenul de prescriptie a creantelor bugetare.
Stimata doamna avocat,

Multumesc! imi era teama ca nu cumva suspendarea activitatii firmei in mai 2010 sa fi intrerupt curgerea prescriptiei