Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recuperare banii imprumutati
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recuperare banii imprumutati

Buna ziua ! Acum 2 ani de zile am imprumutat un prieten cu 3450 euro si 8100 lei ca sa-si cumpere o masina si sa faca taximetrie si ne-am inteles ca sa-mi returneze banii in 24 de rate dupa un an de gratie . Pina acuma mi-a returnat 2700 lei si de 7 luni nu mi-a mai dat nimic gasind tot felul de scuze si de pretexte sa ma plimbe si sa ma amine . Mentionez ca banii i-am dat fara dobinda si fara sa facem acte dar as avea 2 martorii care pot confirma acest lucru . Ce sanse as avea sa-i recuperez daca i-l dau in judecata sau i-i fac plingere penela ?
Incecati sa formulati plangere penala impotriva beneficiarului imprumutului,plangere in cuprinsul careia sa precizati existenta de martori pe care sa ii identificati si sa solicitati audierea acestora
Atentie la termenul in care mai puteti formula plangere,deoarece dupa 3 ani intervine prescriptia
Actiunea ar trebui introdusa in instanta civila fiind vorba de un imprumut dar cum nu aveti nici un fel de acte aveti zero sanse.Incercati sa intocmiti macar un inscris sub semnatura privata cand mai va intalniti cu el in care sa stipulati si un termen de restituire.
@ynocentta:
3 ani este termenul general de prescriptie in civil,daca il indrumati sa faca plangere penala in cazul unui imprumut,raportati-va atunci la termenul de prescriptie al raspunderii penale pentru infractiunea pe care considerati dvs ca a fost savarsita.
Doar daca ar recunoaste el datoria ati avea sanse de castig in instanta civila.

In penal nu cred ca aveti sanse deloc.
Cel mult sa obtineti o recunoastere din partea persoanei imprumutate daca va fi audiata de politie ceea este destul de incert.
Multumesc pt sfaturi dar spuneti-mi va rog daca nu reusesc sa-l fac sa recunoasca in scris ca l-am imprumutat si suma totala care are sa mi-o dea o inregistrare video e acceptata in instanta ?