avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributii PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributii PFA

Ca pfa am semnat conventie cu CJPP pentru venitul minim pe economie conform L 263/2010. Activitatea mi-o desfasor ca agent( L 509/2002) in regim de retinere la sursa a 10% din impozitul pe venit. Pana la 01.07.2012 achitam 232 RON( 31.3%) lunar la CJPP. Incepand cu aceasta data societatea pentru care activez opreste si ea 10.8% din venitul brut ca si contributii pentru CAS. Cum procedez pentru ca una din cele 2 contributii sa nu o mai platesc? Am solicitat un raspuns ANAF inca din luna august 2012. Desi de obicei erau operativi, pentru acest caz nu au mai percutat.Mentionez ca nu am venituri salariale, nici nu sunt angajat al cuiva. Multumesc.

Alte discuții în legătură

Contributie pensie pfa 2012 urmare a oug125/2011 ad2012pfa ad2012pfa Buna ziua Pentru PFA din 2010 - fara vreo alta angajare in alta parte in toata aceasta perioada - as dori sa stiu ce datorez Casei de Pensii , ca mai ... (vezi toată discuția)
pfa cu norma de venit flatcomg flatcomg Daca fiul meu are un PFA pe norma de venit si nu e angajat cu carte de munca nicaieri este obligatoriu sa-si faca contract cu casa de pensii si daca da cat ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale pentru pfa ContSters237549 ContSters237549 Vreau sa ma inregistrez ca persoana fizica autorizata cu activitate principala cod CAEN 6201 - activitati de realizare software la comanda . Pentru acest cod ... (vezi toată discuția)