Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu norma de venit

Daca fiul meu are un PFA pe norma de venit si nu e angajat cu carte de munca nicaieri este obligatoriu sa-si faca contract cu casa de pensii si daca da cat trebuie sa plateasca lunar avand in vedere ca in unele luni s-ar putea sa nu incaseze nici un ban ?
Legal trebuie sa plateasca cas la casa de pensii pentru a beneficia de pensii. La fel trebuie sa plateasca si asigurare de sanatate. Daca incheie un contract cu casa de pensii se calculeaza la venitul pe care il declara in contract. La fel si la casa de sanatate.
Flatcomg legea pensiilor spune ca daca se realizeaza VENIT BRUT ANUAL mai mare decat 4 x venitul mediu salarial brut (asta face ~8500 RON in 2012) PFA-ul e obligat sa se asigure la casa de pensii. Fiind la norma de venit din cate stiu eu codul fiscal spune ca norma de venit nu poate fi mai mica decat 12xvenitul minim, din asta ar rezulta o norma de minim 12x700 ron = 8400 RON.
De la 1 iulie 2012 modificarile aduse codului fiscal spun ca la pensii e obligatoriu sa te asiguri daca ai VENITUL NET / NORMA DE VENI mai mare decat acea limita de 4 x.

Daca depune declaratia asta nu poate fi depusa cu orice suma, exista o contributie minima de 232 ron / luna.
Nu am inteles . PFA-ul este inregistrat anul acesta in februarie,norma de venit este 8400.Ce declaratie ? Am inteles sa se faca contract cu casa de sanatate care e obligatoriu dar nu inteleg nimic cu casa de pensii. Puteti sa ne explicati mai simplu ce e de facut ?
Deci se face un contract de cu casa de asigurari de sanatate si cu casa de pensii pentru vechime in munca. Daca domnul a primit o decizie de impunere de la finante este bine sa faca un xerox si sa mearga cu el la cele 2 institutii mentionate.
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
Art. 6. - (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi care se află în una dintre situaţiile următoare:
c) persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice;

Deci daca esti PFA te asiguri OBLIGATORIU si la casa de pensii daca ai venituri BRUTE mai mari decat 8468 pe intreg anul 2012.

Pentru 2012
câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat = 2117
Flatcomg daca baiatul o sa aibe incasari mai mari decat 4 x 2117 pe anul 2012 e obligat sa plateasca la casa de pensii 232 ron / luna.

Pentru asta trebuie sa mearga la casa de pensii, femeile de acolo o sa-i dea sa completeze o o declaratie prin care se asigura, o sa-i spuna ca venitul minim la care se poate asigura este 35% din 2117 = 740.95 RON, se rotunjeste la 741 RON, procentul este 31.3%, 741 * 31.3% = 231.93, se rotunjeste la 232 RON.