Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii retinere pe salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

retinere pe salar

buna ziua as vrea sa intreb in cazul in care am un angajat cu retinere pe salar si pleaca in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani i se va mai retine pe perioada concediului retinerea?
Va multumesc astept raspuns
Nu se va mai retine nici un banut,deoarece indemnizatia de crestere copil,la fel ca si banutii de pe concediul prenatal si postnatal sunt banuti de la stat si se supun incidentei Codului de procedura civila ,care spune asa : C.Proc.Civ 409, alin. 7: Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciale, stabilite potrivit legii, NU pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.

Pentru alte nelamuriri iti stau la dispozitie!
O zi buna!