Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Tert sustinator capacitate tehnica si/sau profesionala
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Tert sustinator capacitate tehnica si/sau profesionala

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu informatii cu privire la urmatorul caz:

Intentionam sa participam la o licitatie, insa nu indeplinim una dintre cerintele privind capacitatea tehnica/profesionala si anume " experienta personalului" - se cer contracte de munca, CV-uri si copii dupa diplome.
Putem folosi o alta firma, cu personal calificat in domeniu, insa nu stiu cum ar fi mai bine sa ne "asociem".
Fisa de date nu contine mentiuni cu privire la subcontractanti sau sustinatori. Mentioneaza doar forma juridica pt. grupul de operatori: asociere.

Cum ar trebui sa continuam? Sa luam firma cu experienta ca sustinator, sucontractant sau in asociere? Ce documente trebuie sa prezentam pentru fiecare dintre cazuri?

Am mai participat ca subcontractant la alte licitatii si nu ni s-a cerut decat decl. pv. calitatea de participant. Nu vreau insa sa le dau motive sa ne descalifice, as vrea sa fac un dosar cat mai complet...

Multumesc anticipat,
Alexandra
1. Subcontractantul trebuie sa asigure executarea doar a partii subcontractante. Daca el are personalul cu calificare, este greu sa dovediti cum veti executa restul contractului, care nu e subcontractat, fara a detine personal calificat
2. Asociatul poate participa cu o cota oarecare la contract, nu neaparat egal. Poate participa de ex. cu 1% reprezentănd onorariul specialistilor. Va fi problema la acordul de asociere, cum e intocmit.
3. Conform ord.509 ANRMAP, anexa 2, sustinatorul poate participa cu o parte din resursele umane, acestea cumulandu -se cu ale ofertantului.

Va recomand sustinerea, e mai simpla, dar atentie la cum prezentati documentele. Documentele sustinatorului le gasiti in anexa 2 la Ord. ANRMAP, desi normal trebuiau precizate si in Fisa de date.
Dvs. decideti in functie de datele concrete si complete ale problemei.
vlad nicolae, moderator
Buna ziua,

Multumesc mult pentru raspuns. Cred ca, intradevar, sustinerea e cea mai simpla varianta.

Am cerut informatii cu privire la actele care trebuie predate pentru sustinator pentru ca pe un alt topic cineva recomanda ca sustinatorul "tehnic" sa prezinte si cazier judiciar, certificatele de taxe/impozite si atestare fiscala, constatator, certificat de plata CAS. Mi se pareau cam multe documente, nici la oferta individuala nu prezentam CAS sau cazier.

Toate bune,
Alexandra
Buna ziua/seara! In privinta sustinatorului, ordinlul ANRMAP citat mai sus indica seria doc pe care autoritatea contractanta TREBUIE sa prevada in cadrul documentatiei de atribuire atunci cand stabileste criteriile de calificare si selectie, indiferent daca este vorba de ofertant, asociat, subcontractant sau tert sustinator . In situatia in care autoritatea nu a indicat in cuprinsul doc de atrib ce anume trebuie prezentat de catre tertul sustinator, recomand solicitarea de clarificari de catre operatorul economic in aceasta privinta si urmarirea corelatiei cu dispozitiile Ordinului 171/2012 al ANRMAP.
m999, utilizator
Nu se pot solicita mai multe documente pentru sustinator decat cele prevazute in ORD.509. Certificatele invocate nu trebuie prezentate.
Ulterior aparitiei Ordinului 509, au aparut modificari legislative care suplimenteaza nr. de documentele ce trebuie depuse de sustinator, respectiv:
1. Declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 181 lit. a), lit. c1) si lit. d) din O.U.G. nr. 34/2006.
2. Declaratie pe propria raspundere privind neîncadrarea în dispozitiile prevazute la art. 69ˆ1 (evitarea conflictului de interese) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.34/2006. Documentele de demonstrare a neincadrarii in aceste situatii se depun numai daca sunt solicitate de autoritatea contractanta.