Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ISO Subcontractant
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ISO Subcontractant

Buna ziua!

Am urmatoarea speta: Cerinta din Fisa de date este "Se va prezenta Certificat privind implementarea si mentinerea unui Sistem de management al mediului ISO 14001:2005 sau echivalent, in copie cu mentiunea „Conform cu originalul”, pentru sisteme de securizare si alertare împotriva efractiei si sisteme detectie incendiu."

La procedura participa un ofertant cu subcontractant, iar pentru indeplinirea cerineti de mai sus prezinta:
- ofertantul - certificat ISO 14001 pentru sisteme de securizare si alertare împotriva efractiei
- subcontractantul - certificat ISO 14001 pentru sisteme detectie incendiu

Anexa 2 a Ordinului 509 mentioneaza ca ISO 9001 si 14001 poate fi solicitat pentru fiecare ofertant si/sau asociat pentru partea din contract pe care o indeplineste.

Procedura a fost urmarita de UCVAP, iar pucntul lor de vedere este: Anexa 2 a Ord. 509 contine cerintele pe care AC le poate impune ofertantilor, dar daca la procedura participa un ofertant cu subcontractant si demonstrea ca "sistemele de detectie incendiu" sunt in totalitate sarcina subcontractantului, atunci cerinta de mai sus din Fisa de date este indeplinita de acel ofertant.

Eu stiam ca Anexa 2 a Ord. 509 poate fi folosita de AC si la evaluarea ofertelor, iar ofertantii care nu indeplinesc cerintele din Fisa de date in conformitate cu Anexa 2 sunt inacceptabile.

UCVAP-ul spune ca Anexa 2 impune ce poti solicita ofertantilor, dara daca un ofertant iti demonstreaza de ex. situatia de mai sus atunci AC nu are motiv sa nu accepte.

Mai nou OUG 34/2006 mentioneaza

"ART. 193^1 Certificarea respectării standardelor de asigurare a calităţii nu poate face obiectul susţinerii acordate de către o altă persoană."

"ART. 196^1 Certificarea respectării standardelor de protecţie a mediului nu poate face obiectul susţinerii acordate de către o altă persoană. "

La articolele de mai sus prin sustinere se intelege si subcontractare nu numai sustinerea cap. economice si/sau tehnice.

Multumesc!
Ca principiu general, va recomand sa respectati opiniile UCVAP. Din proprie experienta, opiniile UCVAP au fost confirmate si luate in considerare intotdeauna de CNSC si Curte in Decizii.

De asemenea, am auzit de considerente CNSC prin care, Ord.509 nu trebuie aplicat si inteles ca o lege organica, care are caracter necondiționat, prevederile acestuia putand fi interpretate.

Interpretarea UCVAP este probabil aceea prin care, similar art.7 si 8 din ORD.509, ISO 14001 pe care l-ati solicitat este necesar pentru cel care executa efectiv activitatea aplicata, in cazul asta, subcontractantul.
Prevederea din Anexa2 este destul de vaga si se poate interpreta in sensul ca ISO14001 nu se cumuleaza global, asa cum de exemplu, alta cerinta de calificare -cifra de afaceri se cumuleaza indiferent de ce a facut sau are de facut fiecare.

Toate normele de reglementare ale ISCIR, ANRE, AFER, ANCPI, impun ca cel care presteaza o anume activitate sa detina obligatoriu acel atestat, acesta neputand fi detinut de altcineva decat cel care presteaza, in caz contrar fiind sanctionat de lege.
In acest sens sunt atat art.7 si 8 din Ord509 cat si noile alineate din art.193^1 si 196^1 din OUG 34, acela ca tertul nu participa direct si nu poate sa detina atestatul, intrucat nu el executa activitatea.
Spre deosebire de tert, in speta in cauza, subcontractantul presteaza integral, deci el trebuie sa detina, acel atestat.

Singura diferenta intre atestatele ISCIR, etc., detaliate in art.7 si 8 din ORD 509, si certificatele ISO este ca daca primele sunt impuse prin norme legislative obligatorii, ISO sunt impuse doar de AC, facultativ, fiind permise de OUG 34. In rest, considerentele privind aplicabilitatea lor sunt similare.

Ca o opinie personala, Ord.509 este depasit de noile modificari OUG 34, si are scapari de reglementare, precum cea de fata.
Multumesc frumos!
vlad nicolae a scris:

Ca principiu general, va recomand sa respectati opiniile UCVAP. Din proprie experienta, opiniile UCVAP au fost confirmate si luate in considerare intotdeauna de CNSC si Curte in Decizii.

De asemenea, am auzit de considerente CNSC prin care, Ord.509 nu trebuie aplicat si inteles ca o lege organica, care are caracter necondiționat, prevederile acestuia putand fi interpretate.

Interpretarea UCVAP este probabil aceea prin care, similar art.7 si 8 din ORD.509, ISO 14001 pe care l-ati solicitat este necesar pentru cel care executa efectiv activitatea aplicata, in cazul asta, subcontractantul.
Prevederea din Anexa2 este destul de vaga si se poate interpreta in sensul ca ISO14001 nu se cumuleaza global, asa cum de exemplu, alta cerinta de calificare -cifra de afaceri se cumuleaza indiferent de ce a facut sau are de facut fiecare.

Toate normele de reglementare ale ISCIR, ANRE, AFER, ANCPI, impun ca cel care presteaza o anume activitate sa detina obligatoriu acel atestat, acesta neputand fi detinut de altcineva decat cel care presteaza, in caz contrar fiind sanctionat de lege.
In acest sens sunt atat art.7 si 8 din Ord509 cat si noile alineate din art.193^1 si 196^1 din OUG 34, acela ca tertul nu participa direct si nu poate sa detina atestatul, intrucat nu el executa activitatea.
Spre deosebire de tert, in speta in cauza, subcontractantul presteaza integral, deci el trebuie sa detina, acel atestat.

Singura diferenta intre atestatele ISCIR, etc., detaliate in art.7 si 8 din ORD 509, si certificatele ISO este ca daca primele sunt impuse prin norme legislative obligatorii, ISO sunt impuse doar de AC, facultativ, fiind permise de OUG 34. In rest, considerentele privind aplicabilitatea lor sunt similare.

Ca o opinie personala, Ord.509 este depasit de noile modificari OUG 34, si are scapari de reglementare, precum cea de fata.

Revin aici cu o intrebare pusa pe forum: un subcontractant care elaboreaza studii evaluare impact asupra mediului pentru un ofertant in infrastructura de transport trebuie sa depuna obligatoriu ISO 9001 pentru serviciile prestate?