Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul factura caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul factura caldura

Buna ziua, am niste nelamuriri legate de costurile de caldura cu repartitoare. In prezent locuiesc in Bucuresti intr-un apart de 2 cam cu o supraf de 54 mp. Am un consum lunar de aproximativ 600 de unitati si nu mi-a venit niciodata mai mult de 200 ron la intretinere pt caldura. Problema mea este alta insa. Intr-un apartament din Galati, apart cu aceeasi suprafata, acelasi nr de camere, la un consum de mai putin de 200 de unitati a venit factura de 550 ron.
Apare consum doar la doua repartitoare.
I. index vechi 93, index nou 236, dif indecsi 143....dupa calculul cu factorul global si cel de corectie scrie total consum 305 unitati
II. Index vechi 96, index nou 129, dif indecsi 33, dupa calculul cu fact global si de corectie rezulta 260 unitati.
Totalul celor doua este in concluzie 565 unitati...
E ciudat in primul rand cum de la un consum pe repartitoare de 176 unitati se ajunge la unul de 565. Dar ciudateniile continua...

Consumul pt coloane si ce mai e la comun e 34 unitati.

Bun. Aceste 599 unitati sunt inmultite cu 0,0032 care cica reprezinta energia pe unitate si asa cum scrie pe factura, rezultatul e de 1,92 Gcal. !!!!
pret Gcal 247 Ron, deci rezulta un cost de 475 Ron. cu ce mai e adaugat acolo, se ajunge la 550 Ron. Dar de la 210 unitati la 1,92Gcal e cale lunga, zic eu.

Cum e posibil ca eu in Bucuresti sa dau pt 600 unitati 150-200 RON, iar la Galati pt 176 sa dau 550 RON?

Va rog daca stiti, lamuriti-ma.
addrienne90, utilizator
Pai semnalati firmei aceasta greseala, chemati-i si mergeti cu ei la apartamentul respectiv si va convingeti personal.

E posibil ca acele calorifere, totusi, sa nu existe, sa le fi scos cu ceva timp in urma.

Nu stiu, e de vazut, dar cred ca e bine sa fiti si dv. de fata.

Este vorba de calorifer din sufragerie si dormitor. Dacă le-ar fi scos ar fi citirea 0 insă apare 900 ca citire la dormitor ?i 660 la sufragerie.
Adriantot, moderator