Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenþa materialã a judecãtoriei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenþa materialã a judecãtoriei

m-am incurcat in actualizarile CPC...care mai este competenta materiala in prezent? pana in 100.000 RON la judecatorie sau pana in 200.000? #-o
ms mult
Aceasta este prevederea care vă interesează:
Art. 1
Judecătoriile judecă:
.......
1^1. în primă şi ultimă instanţă, procesele şi cererile privind creanţe având ca obiect plata unei sume de bani de până la 2.000 lei inclusiv;
.......
Îmi cer scuze pentru răspunsul anterior și revin cu următoarea precizare.

Art. 1, pct. 1^1 Cod procedură civilă a fost declarat neconstituțional prin Decizia Curții Constituționale a României nr. 967/2012, decizie pe care o puteţi citi accesând link-ul de mai jos:
[ link extern ]

Decizia CCR nr. 967/2012 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 853 din 18 decembrie 2012. Potrivit art. 147, alin. (1) din Constituţia României, dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.

Prin urmare, art. 1, pct. 1^1 Cod procedură civilă este, în prezent, o prevedere suspendată de drept și care va înceta să mai producă efecte după trecerea termenului de 45 de zile de la data publicării Deciziei CCR nr. 967/2012 în Monitorul Oficial nr. 853 din 18 decembrie 2012, în condițiile în care nu va fi modificată în acest termen.