Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general garantie buna executie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

garantie buna executie

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu inregistrarea pentru garantia de buna executie care este trecuta cu semnul minus pe factura
Nu stiu exact daca asa se inregistreaza
4111=%
si garantia se trece 2678=4111? aici se trece fara semnul minue?
ce se intampla cand o incasez ?

Multumesc frumos!
E corect asa cum ati contat, fara semnul minus: retinerea de garantie 2678 Alte creante imobilizate = 411 Clienti
La incasare , dupa expirarea termenului de garantie,:5121= 2678.
Va multumesc foarte mult nu am mai avut situatie de genul asta si vroiam o confirmare
Sa inteleg ca pe 4427 imi colectez tot tva si 704 pe venituri e toata suma fara garantie ?
Da, in 704 veti evidentia valoarea serviciului facturat. Suma din 2678(garantia) este suma pe care clientul nu v-o achita dar pe care o veti recupera dupa expirarea perioadei de garantie.
Buna ziua,

Spuneti-mi va rog clientul ma roaga ca suma din 2678 garantia retinuta sa o facturez cu plus. Aceasta factura se mai inregistreaza cumva ? In momentul incasarii se face 5121=2678 sau mai trebuie alta inregistrare ?

Multumesc