Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata contributiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata contributiilor

Buna ziua!
Desi ni s-au retinut contributiile la stat, cu siguranta ele nu au fost virate din iunie 2012.
Tot acelasi angajator nu ne-a platit salariile din noiembrie 2012.
In acest caz.... in afara de plangerile de la ITM, poate fii actionat in instanta pt neplata salariilor plus daunele aferente, pt. nevirarea contributiilor?
Cine ne poate da o hartie oficiala din care sa reiasa ca nu ne-a platit contributiile?
Neplata salariilor , precum si a contributiilor la bugetul de stat poate face obiectul unei actiuni in instanta.

Art.171 C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului