Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbarea presedintelui de asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbarea presedintelui de asociatie

La schimbarea unui presedinte de asociatie,cel nou propus voteaza pentru el ,sau asteapta rezultatul votului celorlalti proprietari pentru investirea acestuia in functie ?
Conform art. 21 alin.3) din Legea 230/2007, Preşedintele asociaţiei de proprietari este fie candidatul care va obţine cel mai mare număr de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv, fie oricare alt membru al comitetului executiv ales prin voinţa sa şi a majorităţii proprietarilor din cadrul adunării generale.
La alegeri voteaza toti participantii, inclusiv cei care si-au depus candidatura pentru un mandat de presedinte.
Basescu nu a votat la alegeri?
Hotararea numirii in functia de presedinte de asociatie de proprietari se realizeaza in baza votului tuturor participantilor la adunarea generala
Multumesc !
Ce ciudat mi se pare sa te votezi pe tine insuti.... Mai normal ar fi daca fiecare candidat- care trebuie se fie ales in orice domeniu de activitate- ar astepta votul oamenilor care au dreptul si/sau interesul sa-i investeasca intr-o anumita functie. Multumesc!
Ce ciudat mi se pare sa te votezi pe tine insuti...

Este un fel de anulare a votului, pentru ca fiecare candidat se voteaza, deci este egal cu 0 votul. Doar daca este vorba de votul pentru un singur candidat si votul acestuia conteaza in a face 50%+1 este important.
ContSters241232, utilizator