Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... amenajare beci bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

amenajare beci bloc

Daca vreau sa amenajez in beciul blocului o boxa pentru mine am nevoie de caordul vecinilor?
Subsolul tehnic al imobilelor de locuit in comun reprezinta parte comuna
Art 11 al 2 din L nr 230/2007 Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune,fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari

Din expunerea dvs rezulta ca subsolul tehnic nu este din constructie compartimentata cu spatii care sa aiba destinatai de boxe,astfel incat amenajarea unui astfel de spatiu necesita parcurgerea unei proceduri legal prevazute
Conform Deciziei CCR 1514 / ian.2012.nici o parte din proprietatea comuna nu se poate vinde
Puteti negocia la comitetul executiv al asociatiei de proprietari concesionarea sau inchirierea spatiului cu conditia de a avea acordul a 50% + 1 din proprietarii de pe scara si a proprietarilor direct afectati
Pentru preintampinarea situatiilor neplacute este de preferat ca materializarea negocierii sa fie sustinuta si probata cu document autentificat
Totodata, in partea comuna nu puteti opera modificari constructive,sau blocarea caii de acces catre instalatiile parte comuna din subsolul tehnic

Intr-adevar beciul nu este compartimentat si un vecin a inceput sa-si compartimenteze cat vrea el neavand acordul nimanui. Ce ma sfatuiti sa fac?
Pentru a preintampina situatii neplacute ,eventual plangeri din partea vecinilor,initial discutati cu presedintele de asociatie conditiile de preluare de spatiu parte comune in subsolul tehnic
Este de preferat sa negociati o inchiriere sau concesiune a spatiului pe o perioada de timp,conventie care sa fie materializata prin incheiere de document notarial