Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA INCASARE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA INCASARE

Buna ziua.
Pe saitul anaf la "Calendar obligatii fiscale pe anul 2013"pe langa decl.094 si 097 trebuie sa depunem pana pe 25.01.2013 citez: "Depunerea unei notificări din care să rezulte că cifra de afaceri din anul calendaristic precedent, determinată potrivit prevederilor art. 134^2 alin. (3), nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei."
Daca exista un model de notificare va rog sa il atasati pe forum.Termenul este foarte scurt.
Va multumesc.
Notificarea privind aplicarea sau incetarea aplicarii sistemului TVA la incasare este acest formular 097, nu exista si nu se depune un alt formular.
In functie de optiunea: "Notificare de intrare in sistem" sau "Notificare de iesire din sistem" pe care o alegeti, rezulta ca aveti CA mai mica sau mai mare de 2.250.000 lei.
Sunt de acord cu dumneavoastra.Dar daca intrati pe anaf la calendarul obligatiilor fiscale pe 2013 este notificarea 097 si alta notificare privind cifra de afaceri.Despre acea notificare este vorba.Poate gresesc eu dar stiti cum sunt amenzile in Romania.Termen este 25.01.2013.
A fost scoasa de pe ANAFdin calendarul obligatiilor fiscale pe anul 2013 ianuarie acum jumatate de ora notificarea de care intrebam in mesajele anterioare.Am mai scapat de un stres.