Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Sunt nascut in decembrie 1949 si fac vechime in munca de 44 de ani in luna noiembrie.
La ce data pot solicita pensionarea anticipata?
La acest moment,daca indepliniti condita de stagiu de 42 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.
Limita de varsta la 64 de ani si 11 luni.
Daca nu indepliniti conditia de 42 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat,penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
La acest moment penalizarea ar fi de 6,75% pentru 9 luni de anticipare.
1. Pentru un barbat nascut in decembrie 1949 varsta standard de pensionare este de 64 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 34 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 10 luni.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 64 de ani si 11 luni, in noiembrie 2014.

3. - Deoarece stagiul dvs. de cotizare (de 44 de ani in noiembrie 2014)) depaseste cu mai bine de 8 ani stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare) oricand doriti dvs. de acum inainte (adica aveti mai mult de 34/10 + 8/0 = 42 de ani si 10 luni).

- In noiembrie 2014 pensia anticipata se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza pensia prin adaugarea eventualelor perioade asimilate stagiului de cotizare la pensie (cum a fi stagiul militar, facultatea la zi etc.).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane