Forum Discuţii juridice Executare silită Exista termen de prescriere pentru amenzi rovinieta?
Discuție deschisă în Executare silită

Exista termen de prescriere pentru amenzi rovinieta?

M-am trezit cu mai multe amenzi pentru lipsa rovinieta, despre care am aflat de la administratia financiara cu 8-10 luni intarziere. Desi stiu ca am avut rovinieta pentru masina in perioada in care mi-au aparut amenzile, nu am mai avut cum contesta deoarece intre timp rovinieta expirase, eu am cumparat alta noua si am aruncat bonul de la cea veche. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Exista un termen de prescriere a amenzilor de acest tip?
2. Amenzile acestea sunt purtatoare de dobanzi?
3. Pot fi data in executare silita de administratia financiara cu costuri de executare silita zero sau ma pot astepta si la niste costuri suplimentare in caz de executare silita?
Multumesc pentru raspunsuri
1. Termenul general de prescriere de 3 ani.
2. Nu
3. Da, puteti fi executat silit; niciodata costurile de executare nu sunt zero! Intotdeauna, indiferent de executare, se adauga la debitul initial si costurile cu executarea.
magdalenamatei a scris:

....
1. Exista un termen de prescriere a amenzilor de acest tip?
....

C.proc.fisc., art. 131: Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.