Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Amenda ITM neplatita, suspendare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Amenda ITM neplatita, suspendare firma

In oct. 2010 in urma unei reclamatii a unei foste angajate pe care am concediat-o in urma unei lipse in gestiune constatate , am primit o amenda de la ITM pe care ulterior am contestat-o si la care am primit hotarare definitiva prin care mi s-a respins cererea . Intre timp , in febr. 2013 firma am suspendat-o pe o periaoada de 3 ani.
Spuneti-mi care sunt consecintele si care este perioada de prescriere a amenzii susmentionate.Multumesc.
C.proc.fisc.
Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a pronuntat hotararea respectiva.