Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere in barou cu 10 ani vechime
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere in barou cu 10 ani vechime

Se mai poate intra in Barou cu 10 ani vechime in functia de consilier juridic, cu scutire de examen?
Nu, pentru definitivat
juridic dana a scris:

Nu, pentru definitivat

ma gandeam....si vin si eu cu o intrebare: s-ar putea reveni la situatia de dinainte de modificarea legii privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat: si anume admiterea in avocatura cu scutire de examen a celor care au peste 10 ani vechime?
sau sa fie cel putin o diferenta (ma refer la numarul de materii) fata de cei care nu au profesat ....totusi peste 10 ani vechime inseamna ceva. Posibil?
gabitaa a scris:

ma gandeam....si vin si eu cu o intrebare: s-ar putea reveni la situatia de dinainte de modificarea legii privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat: si anume admiterea in avocatura cu scutire de examen a celor care au peste 10 ani vechime?
sau sa fie cel putin o diferenta (ma refer la numarul de materii) fata de cei care nu au profesat ....totusi peste 10 ani vechime inseamna ceva. Posibil?

De ce? Ti-e frica de examen? Avand in vedere experienta si expertiza ta, n-ar trebui sa fie o problema.
RoloTomassi a scris:

gabitaa a scris:

ma gandeam....si vin si eu cu o intrebare: s-ar putea reveni la situatia de dinainte de modificarea legii privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat: si anume admiterea in avocatura cu scutire de examen a celor care au peste 10 ani vechime?
sau sa fie cel putin o diferenta (ma refer la numarul de materii) fata de cei care nu au profesat ....totusi peste 10 ani vechime inseamna ceva. Posibil?

De ce? Ti-e frica de examen? Avand in vedere experienta si expertiza ta, n-ar trebui sa fie o problema.

As putea sa iti spun ca nu imi este teama de examen! Dar chiar imi este teama! Ar deranja pe careva din barou, daca s-ar reveni asupra deciziei?
Si mie mi-e teama, dar o sa-l dau.
Faptul de a avea 10 ani de experienta in domeniul juridic n-are nicio relevanta in majoritatea cazurilor. Sunt pline institutiile publice de juristi cu mult peste 10 ani vechime care n-ar lua nici macar 2 la examenul de admitere in Barou daca l-ar da maine.
Nu spun ca e cazul tau, nu te cunosc, poate chiar esti bun, poate ca muncesti efectiv 8-10 ore pe zi si n-ai timp sa inveti. Dar daca esti in situatia asta atunci sa stii ca reprezinti exceptia fatza de numarul foarte mare de juristi care ar indeplini conditia de "peste 10 ani" si care ar fi extrem de tentati sa intre fara niciun efort si in Barou. Ma refer la cei care taie frunze la caini o viata intreaga la birou, n-au mai citit un curs de drept de cand au dat licenta si-ar vrea sa nu invete nici pt admiterea in Barou. Daca s-ar putea. Eventual, dupa ce vor fi intrat in Barou fara concurs, sa militeze pt inchiderea portilor Baroului, "pt. ca deja sunt foarte multi avocati in tzara asta" fatza de ciolanul din ce in ce mai erodat de efectele crizei.
Sunt de parere ca trebuie sa dam examen cu totii. Cine e bun va intra.
RoloTomassi, utilizator