Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... majorarea salariului minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

majorarea salariului minim

buna ziua
as vrea sa stiu daca odata cu marirea salariului minim de la 1 februarie se aplica si coeficientii pentru salarul minim cu studii superioare si daca este obligatoriu si la privati
va multumesc
Marirea salariului minim brut pe economie nu implica obligatoriu si marirea salariului pentru cei incadrati pe posturi ce necesita studii superioare ,,,, obligativitatea folosirii coeficientilor de ierarhizare subzista numai daca acestia sunt prevazuti in reg.intern al anagjatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia ...

De la 01.02.2013, este obligatoriu modificarea salariului , indiferent de sectorul de activitate, daca acesta are valoarea de 700 lei, in prezent.

Vedeti si acest link
www.avocatnet.ro/content/for...
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumes
acesta este un lucru rau ,prea putini patroni aplica coeficientii de ierarhizare daca legea nu le impune ,asa ca suntem cu studii superioare si aproape ajungem cu salariul la minim ,ca cei care au studii medii.asta e privatul