Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri morale 2009
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri morale 2009

in conformitate cu legislatia asigurarilor auto in anul 2009 in baza asigurarii obligatorii RCA, asiguratorul era obligat sa plateasca si despagubiri materiale si morale victimelor unui accident de circulatie sau numai despagubiri materiale? cheltuielile de spitalizare se plateau de asigurator?
Depinde de intrumentarea dosarului. Daca exista dosar penal, inculpatul va achita partilor vatamate in solidar cu asiguratorul suma stabilita de instanta pt despagubiri morale si materiale dovedite, inclusiv sumele cu care spitalul s-a constituit parte civila
daca polita era valabila mai trebuie sa plateasca si conductorul auto sau se acopera numai de catre asigurator?
asiguratorul plateste despagubiri materiale , morale , cheltuieli de judecata , de spitalizare .