Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... declaratie anuala pentru contributia la sanatate pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

declaratie anuala pentru contributia la sanatate pfa

Buna ziua,

Am gasit pe site-ul CASMB un formular de declaratie pentru contributia de sanatate PFA insa nu stiu cum trebuie sa procedez: trebuie sa fac una de regularizare pentru ce am platit estimativ anul trecut( la infiintare) si una pentru anul in curs ?

Multumesc anticipat!
In calitate de PFA,pentru contributia la asigurarile sociale de sanatate nu trebuie sa depuneti declaratii. Regularizarea pentru anul trecut se face in baza declaratiei anuale de venit(declaratia 200)cu termen la 25.05.2013.Aceasta modalitate nu este valabila pentru cei cu norme de venit.Pentru anul in curs, organul fiscal emite decizie de impunere(formular 620) pe baza declaratiei estimative/declaratiei de venit sau normelor de venit.