Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat vatamare corporala, distrugere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat vatamare corporala, distrugere

Buna!
Ma numesc Andrei. Acum cateva zile am avut o altercatie cu un domn in fata unui club din oras. Am fost injurat de catre aceasta persoana, fapt pentru care i-am lovit masina cu piciorul si l-am lovit si pe el. Masina prezinta o mica indoitura pe aripa, si domnul agresat de mine o plaga la ochiul stang.
Victima a depus plangere la politie, si am fost chemat pentru a da o declaratie. Mi-am recunoscut fapta, si am fost de acord sa platesc reparatiile masinii, insa victima imi mai cere in jur de 500 Euro pentru a-si retrage plangerea.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1) Daca nu a fost la medicul legist, si are doar o foaie de la spital, sunt obligat sa-i platesc si aceasta suma de bani?
2) Daca nu platesc, ce se va intampla?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Andrei101919, utilizator
Ar fi mai bine sa rezolvati problema pe cale amiabila,in caz contrar cuantumul daunelor morale s-ar stabili in instanta;