avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acte dosar indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acte dosar indemnizatie crestere copil

Care sunt actele necesare pt depunerea indemnizatie crestere copil?Ma intereseaza mai detailalt cele eliberate de angajator(firma).
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:19, 27 Ianuarie 2013
1. Actele cu caracter general sunt prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 13
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie sau stimulent de insertie, se acorda pe baza de cerere, insotita in mod obligatoriu de:

a) copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;

b) actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (2);

c) actele doveditoare care sa ateste indeplinirea perioadelor prevazute de art. 2;

d) dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;

e) dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;

f) orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.
...

2. De la Primarie luati lista cu actele necesare, specifice situatiei dvs.

3. Angajatorul trebuie sa va elibereze:
- decizia de suspendare a CIM pentru a intra in CCC;
- adeverinta tip cu veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

4. Daca angajatorul nu are adeverinta tip atunci o luati de la Primarie si o completeaza angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura pentru intrarea in concediu de crestere a copilului Elena_76 Elena_76 Buna ziua... Va rog, daca poate cineva sa-mi dea niste indicatii... Am o prietena care a nascut de curand si nu stie care este procedura si ce demersuri ... (vezi toată discuția)
Studenta gravida mikyd89 mikyd89 Buna ziua, Sunt studenta la zi, insarcinata in ultima luna si mai am cateva zile si nasc. As avea doua intrebari. 1. de ce acte am nevoie la internare? 2. ... (vezi toată discuția)
Concediul de crestere copil 0-2 ani gabinho20 gabinho20 Ce documente sunt necesare si cand trebuiesc depuse acestea? (vezi toată discuția)