Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acte dosar indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acte dosar indemnizatie crestere copil

Care sunt actele necesare pt depunerea indemnizatie crestere copil?Ma intereseaza mai detailalt cele eliberate de angajator(firma).
1. Actele cu caracter general sunt prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 13
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie sau stimulent de insertie, se acorda pe baza de cerere, insotita in mod obligatoriu de:

a) copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;

b) actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (2);

c) actele doveditoare care sa ateste indeplinirea perioadelor prevazute de art. 2;

d) dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;

e) dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;

f) orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.

2. De la Primarie luati lista cu actele necesare, specifice situatiei dvs.

3. Angajatorul trebuie sa va elibereze:
- decizia de suspendare a CIM pentru a intra in CCC;
- adeverinta tip cu veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

4. Daca angajatorul nu are adeverinta tip atunci o luati de la Primarie si o completeaza angajatorul.