Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Încãlcarea unui ordin judecãtoresc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Încãlcarea unui ordin judecãtoresc

Am fost dat în judecată de Asociaţia de Proprietari, a câştigat asociaţia, iar în hotărârea judecătorească scrie că trebuie să achit 22.119 RON, din care 21.534,4 cote întreţinere şi 584,60 RON penalităţi întârziere ([ link extern ] ?
Asa si??
Trebuie sa platiti.
Am plătit deja, dar administratorul a scăzut suma din penalităţi, în loc să o scadă din întreţinere. Eu aveam pe noiembrie 2012 aprox. 40.900 total, dintre care aprox. 13.900 penalităţi, şi aprox. 27.900 cote de întreţinere, dintre care 3.00 cheltuieli judecată (pe care mi le-a adunat pe factură, deşi la acea dată nu avea hotărâre definitivă în acest sens, deci cred că nu avea dreptul). El trebuia să scadă cheltuielile de judecată şi încă 21.534,4 din cotele de întreţinere. Rămâneam cu aproximativ 3.500 datorie la cote întreţinere. ªi avea obligaţia să scadă 584,60 RON din penalităţi, şi rămâneau aprox. 13.320 penalităţi. Am mai plătit la executori 25.800 pentru asociaţie, din care 21.534,4 cote întreţinere, 584,60 penalităţi, 3.000 cheltuieli judecată şi restul de aprox. 780 RON reprezentând actualizarea datoriei cu rata inflaţiei conform INS (aşa au procedat executorii, justificând că aşa zice legea, că ei au câştigat în decembrie 2011, şi s-au adresat executorilor în august 2012, deci s-a calculat suma totală 25.119 + 2,5 % rata inflaţiei pe perioada 12.2011-08.2012). Am mai plătit vreo 4.800 lei după câteva zile, iar administratorul mi-a scăzut toate penalităţile şi mi-a lăsat 10.000 la întreţinere, ceea ce este ilegal. Dacă în ordin scria că sunt obligat să plătesc 21.534,4 cote întreţinere, atuncea admin. trebuia să scadă această sumă din cotele de întreţinere. Ori n-a făcut-o. E penal?
Administratorul a retinut sumele strict prevazute in titlul executoriu
Pentru sumele acumulate ulterior actionarii in instanta si neachitate in termen ,asociatia de proprietari a aplicat penalitati

Nu. Nu a făcut-o. Pentru că în titlul executoriu scrie că trebuie să plătesc aprox. 21.500 cote de întreţinere, deci el trebuie să-mi scadă suma din întreţinere, nu din penalităţi. Eu aveam aprox. 27.000 la întreţinere. Nu rămân 3.500 restanţă? El nu trebuie să scadă decât aprox. 500 lei din penalităţi, că atâta a hotărât instanţa. Nu aveau cum să-mi rămână 10.000 la întreţinere. Eu nu mă refer la cotele ulterior acţionării în instanţă, ci la cotele din momentul în care admin. a primit banii, adică decembrie 2012, când era afişată factura din noiembrie 2012. Acea factură era de 40.900, din care 13.900 penalităţi şi 27.000 întreţinere. Din cei 27.000 trebuia să scadă 21534,4, cum a decis instanţa. Rămânea un pic peste 5.400. Din ăştia mai trebuia să scadă 3.000 cheltuieli de judecată, pentru că a adunat de 2 ori câte 1.500 la cotele de întreţinere ca şi cheltuieli de judecată. Rămâneau vreo 2.400, nu peste 10.000 cât am acuma.
CiprianBirtea a scris:
Eu aveam pe noiembrie 2012 aprox. 40.900 total, dintre care aprox. 13.900 penalităţi, şi aprox. 27.900 cote de întreţinere...

Este firesc sa apara in hotararea judecatoreasca o suma mai mica pentru ca cei 22.000 lei stabiliti de instanta sunt debite vechi, de dinainte de introducerea actiunii in instanta.
De la introducerea actiunii in instanta si pana in decembrie 2012 probabil ca au trecut vreo doi ani si in aceasta perioada s-au acumulat atat restante cat si penalizari. asa s-a ajuns la suma de 40.900 lei.
Dupa cum ati explicat mai sus, ati pierdut sume consistente pentru ca nu ati achitat la timp. A trebuit sa suportati cheltuieli mari de judecata, apoi cheltuieli de executare, dobanzi conform ratei inflatiei... Oare nu era mai bine sa platiti inainte de a fi actionat in instanta sau macar imediat dupa ce ati pierdut in instanta fara sa mai ajunga asociatia la executor!? Economiseati foarte mult.
In ce priveste sumele scazute de asociatie, daca a scazut exact suma pe care ati platit-o este corect. Achitati si diferenta pana la cei 40.900 lei pentru ca daca nu o platiti, ajungeti iar in instanta si o sa platiti poate mult peste aceasta. Felul cum au fost scazute sumele achitate, nu are importanat pentru dumneavoastra daca aveti intentia sa achitati.
Sigur ca poate avea importanta ordinea stingerii datoriilor mai ales in situatia cand nu platiti in continuare si o sa dea asociatia din nou in judecata. Iar experienta prin care ati trecut demonstreaza ca e mai economic sa platiti fara sa ajungeti in instanta.