Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 094
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 094

Buna, am o intrebare catre dvs: declaratia 094 cum se completeaza. Eu am printat dintr-un program de contabilitate, si la finante mi-a spus ca este prea mare suma.daca cineva ma poate ajuta?se depune de la 01.01.2012-31.12.2012?
D094 se depune de catre persoanele impozabile pentru care perioada fiscala este trimestrul calendaristic si care nu au efectuat achizitii de bunuri in anul precedent (2012) si care nu au depasit plafonul de 100.000 euro * 4,4287 lei = 442.870 lei. Prin sintacma ëste prea mare suma"eu inteleg ca valoarea declarata de dvs. la pct. III din declaratie este mai mare de 442.870 lei caz in care in 2013 ar prebui sa depuneti 010 si sa treceti la plata TVA lunar
razvan_savu a scris:

achizitii de bunuri in anul precedent (2012)

Probabil ati vrut sa scrieti achizitii intracomunitare de bunuri.
Depun declaratiile lunar, CA este peste 100.000 EURO IN 2011. In 2012 fara achizitii intracomunitare, tot cu CA mai mare de 100.000 EURO.
Atunci eu nu trebuie sa depun dec 094 si 010?
G.V., utilizator
Declaratia 094 - “Declaraţia privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent”.

Daca aveti perioada fiscala luna calendaristica, nu trebuie sa depuneti declaratia 094. Aceasta este depusa de contribuabilii care au perioada fiscala trimestrul, pentru a-si justifica si pastra aceasta perioada de declarare/plata trimestriala.

Nu depuneti nici 010 pentru ca nu este necesara modificarea vectorului fiscal.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Asa este. M-am repezit si n-am observat ca n-am tastat acest amanunt care este foarte important.