avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CONTABILITATE DE GESTIUNE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CONTABILITATE DE GESTIUNE

-se poate folosi la productie metoda global valorica?
-este legal?
-se mai fac fise de magazie pe mat.prime?
-stoc de mat.prime?in cazul asta nu se mai tine o evidenta pe fiecare in parte?
multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 06:45, 30 Ianuarie 2013
Condorm Ordinului 3512/2008 metoda global-valorica se poate utiliza pentru contabilitatea analitica a marfurilor si ambalajelor din unitatile de desfacere cu amanuntul, rechizitelor de birou, imprimatelor, materialelor folosite la ambalare, materialelor de natura obiectelor de inventar, echipamentelor de protectie in folosinta, precum si a altor categorii de bunuri.

Puteti aplica metoda operativ-contabila sau metoda cantitativ-valorica.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer intre gestiuni ady09 ady09 buna ziua.am in programul saga create 2 gestiuni: una cantitativ valorica (productie) si una global valorica (comert cu amanuntul).Cum transfer produsul finit ... (vezi toată discuția)
Registrul stocurilor pentru abc-uri ronaldinia21 ronaldinia21 Daca am 5 abc-uri in judet, am obligatia sa conduc la toate cate un registrul al stocurilor, ma obliga legea cu asa ceva fiindca eu nu am gasit un temei legal. (vezi toată discuția)
Gestiunea global-valorica iaurel iaurel Buna ziua! Am o intreprindere individuala. As vrea sa stiu daca pot tine gestiune global-valorica si care sunt caracteristicile acesteia, precum si ... (vezi toată discuția)