Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CONTABILITATE DE GESTIUNE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CONTABILITATE DE GESTIUNE

-se poate folosi la productie metoda global valorica?
-este legal?
-se mai fac fise de magazie pe mat.prime?
-stoc de mat.prime?in cazul asta nu se mai tine o evidenta pe fiecare in parte?
multumesc anticipat

Condorm Ordinului 3512/2008 metoda global-valorica se poate utiliza pentru contabilitatea analitica a marfurilor si ambalajelor din unitatile de desfacere cu amanuntul, rechizitelor de birou, imprimatelor, materialelor folosite la ambalare, materialelor de natura obiectelor de inventar, echipamentelor de protectie in folosinta, precum si a altor categorii de bunuri.

Puteti aplica metoda operativ-contabila sau metoda cantitativ-valorica.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal