Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul stocurilor pentru abc-uri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul stocurilor pentru abc-uri

Daca am 5 abc-uri in judet, am obligatia sa conduc la toate cate un registrul al stocurilor, ma obliga legea cu asa ceva fiindca eu nu am gasit un temei legal.
Ordin 3512/2008
"Metoda global-valoricã se poate utiliza pentru contabilitatea analiticã a
mãrfurilor si ambalajelor din unitãtile de desfacere cu amãnuntul,
rechizitelor de birou, imprimatelor, materialelor folosite la ambalare,
materialelor de natura obiectelor de inventar, echipamentelor de protectie în
folosintã, precum si a altor categorii de bunuri."

"Metoda global-valoricã se aplicã pentru evidenta mãrfurilor si
ambalajelor aflate în unitãtile de desfacere cu amãnuntul (magazine,
restaurante, bufete etc.), folosindu-se formularul comun "Fisa de cont pentru
operatiuni diverse" (cod 14-6-22) si raportul de gestiune, dupã caz.
Potrivit acestei metode, contabilitatea analiticã a mãrfurilor si
ambalajelor se tine global-valoric, atât la gestiune, cât si în contabilitate,
iar verificarea concordantei înregistrãrilor din evidenta gestiunii si din
contabilitate se efectueazã numai valoric, la perioade stabilite de unitate.
Raportul de gestiune se completeazã pe baza documentelor de intrare si de
iesire a mãrfurilor si ambalajelor si de depunere a numerarului din vânzare,
iar în fisele valorice (tinute pe gestiuni în cadrul conturilor de mãrfuri si
ambalaje din contabilitate) înregistrãrile se fac pe baza acelorasi documente.
Soldurile valorice ale mãrfurilor si ambalajelor aflate în gestiune se
verificã pe baza raportului de gestiune predat la contabilitate sau cu ocazia
inventarierii, dupã caz."

Raportul de gestiune zilnic se intocmeste pt fiecare gestiune in parte, deci pt fiecare punct de lucru.