Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Gestiunea global-valorica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Gestiunea global-valorica

Buna ziua!

Am o intreprindere individuala.
As vrea sa stiu daca pot tine gestiune global-valorica si care sunt caracteristicile acesteia, precum si avantajele / dezavantajele.

Multumesc anticipat!

Extras din ordinul nr. 3512 din 2008 privind documentele financiar-contabile, pagina 9:
"Metoda global-valorică se poate utiliza pentru contabilitatea analitică a mărfurilor úi
ambalajelor din unitătile de desfacere cu amănuntul, rechizitelor de birou, imprimatelor,
materialelor folosite la ambalare, materialelor de natura obiectelor de inventar,
echipamentelor de protectie în folosintă, precum úi a altor categorii de bunuri."
Textul integeal il gasiti la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator