avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Gestiunea global-valorica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Gestiunea global-valorica

Buna ziua!

Am o intreprindere individuala.
As vrea sa stiu daca pot tine gestiune global-valorica si care sunt caracteristicile acesteia, precum si avantajele / dezavantajele.

Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:21, 17 Octombrie 2013
Extras din ordinul nr. 3512 din 2008 privind documentele financiar-contabile, pagina 9:
"Metoda global-valorică se poate utiliza pentru contabilitatea analitică a mărfurilor úi
ambalajelor din unitătile de desfacere cu amănuntul, rechizitelor de birou, imprimatelor,
materialelor folosite la ambalare, materialelor de natura obiectelor de inventar,
echipamentelor de protectie în folosintă, precum úi a altor categorii de bunuri."
Textul integeal il gasiti la adresa [ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 17 Octombrie 2013
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate de gestiune manolacheflorentina manolacheflorentina -se poate folosi la productie metoda global valorica? -este legal? -se mai fac fise de magazie pe mat.prime? -stoc de mat.prime?in cazul asta nu se mai tine ... (vezi toată discuția)
Registrul stocurilor pentru abc-uri ronaldinia21 ronaldinia21 Daca am 5 abc-uri in judet, am obligatia sa conduc la toate cate un registrul al stocurilor, ma obliga legea cu asa ceva fiindca eu nu am gasit un temei legal. (vezi toată discuția)
Transfer intre gestiuni ady09 ady09 buna ziua.am in programul saga create 2 gestiuni: una cantitativ valorica (productie) si una global valorica (comert cu amanuntul).Cum transfer produsul finit ... (vezi toată discuția)